وبلاگ

آشنایی با انواع چاپ

آشنایی با انواع چاپ

انواع چاپ تماسی

چاپ برجسته :(لترپرس) چاپ برجسته از قدیمی ترین روشهای چاپی است که در اواسط قرن ۱۵ توسط گوتنبرگ اختراع شد. چون نخستین بار از این روش برای تکثیر متن و کتاب استفاده شده، در زبان آلمانی به آن روش چاپ کتاب نیز گفته میشود. در چاپ برجسته همان گونه که از نامش بر می آید، سطح چاپ شونده یعنی نقشی که باید تکثیر شود، برجسته است در نتیجه این قسمت برجسته در تماس با غلتک آغشته به مرکب ،چاپ رنگ مرکب را به خود میگیرد و سپس به کاغذ منتقل می .کند. واضح است که سطح برجسته باید برای چاپ نقش مورد نظر معکوس باشد که پس از آغشته شدن به مرکب در وضعیت صحیح روی كاغذ منتقل شود در چاپ برجسته از حروف برجسته سربی که کنار یکدیگر چیده میشوند برای تهیه فرم چایی استفاده میشود. به خاطر استفاده از حروف و فشار دادن به روی سطح مورد نظر برای چاپ به این روش چاپی لترپرس نیز گفته میشود.

چاپ فلکسو: با پیشرفت تکنولوژی بویژه در بخش مواد، امروزه ر چاپ برجسته با فرمهای لاستیکی نیز امکان پذیر شده است. به این نوع چاپ چاپ فلکسو گفته میشود که برای چاپ به روی انواع مواد بویژه در چاپ بسته بندی بسیار مناسب است. از چاپ فلکسو برای چاپ بعضی از روزنامه ها نیز استفاده میشود.

چاپ لترست :لترست چاپ برجسته ای است که در آن تصویر و متن از روی فرم برجسته به صورت غیر مستقیم روی سطح چاپی انتقال پیدا میکند و چاپ توسط پلیت واسطه انجام میگیرد. برای اینکه این روش چایی با چاپ افست معمولی اشتباه نشود به آن لترست میگویند.

چاپ افست :چاپ افست در نتیجه توسعه چاپ برجسته غیر مستقيم (لترست) انجام گرفته در این نوع چاپ سطح چاپ شونده نه برجسته و نه فرورفته است بلکه با استفاده از خاصیت مواد سطح چاپی نقش مرکب را به خود جذب میکند و آن را نگاه میدارد و قسمتهای دیگر رنگ را نمی گیرد.

چاپ گود :(روتوگراوور) چاپ گود روشی است که در آن نقاط حامل اطلاعات را به روشهای مختلف گود میکنند تا مرکب در این فرورفتگی ها قرار گیرد و انتقال مرکب از روی فرم به روی سطح مورد نظر امکان پذیر شود در چاپ ،گود نخست تمامی فرم به مرکب آغشته می شود آنگاه مرکب اضافی بوسیله تیغه ای به نام «داکتر بلید» از روی سطح فرم برداشته میشود در نتیجه مرکب فقط در سفره هایی که روی سطح فرم ایجاد میشود باقی میماند و در نهات در اثر فشار و تماس سطح چاپی با فرم مرکب داخل حفره ها بر روی سطح مورد نظر انتقال پیدا میکند و عمل چاپ روی کاغذ انجام میشود.

چاپ سیلک :چاپ سیلک یا اسکرین یکی از متنوع ترین روشهای چاپی است. از این روش از چاپ روی قطعات و اشیای کوچک و با شمارگان کم گرفته تا چاپ روی سطح بسیار بزرگ صنعتی مثلا ۳ در ۶ متر و با شمارگان بالا استفاده می.شود روی انواع پارچه، کاغذ، سرامیک ،لیوان اسباب بازی و ... را میتوان با این روش چاپ کرد. چاپ سیلک یک روش چاپی است که در آن مرکب از منافذ روی فرم روی سطح چاپی نفوذ کند. به عبارت دیگر سطح چاپی فرم دارای منافذی است که اجازه میدهد مرکب از داخل آنها عبور کند.

انواع چاپ غیر تماسی

الکتروفتوگرافی :در این روش بار الکتریکی مثبت برای جذب پودر مرکب و انتقال آن روی کاغذ توسط نور ایجاد میشود و پس از آن پودر انتقال داده شده روی کاغذ بر اثر فشار و حرارت ثابت میشود.

لیتوگرافی :در این روش مانند روش مگنتوگرافی از رنگدانه ها یا تونر (پودر خشک استفاده میشود تونر چون نسبت به نیروهای الکتریسیته حساس است جذب میگردد و روی کاغذ انتقال داده میشود عامل ثابت کردن تونر روی کاغذ حرارت و فشار است.

چاپ مغناطیسی :مرکب مورد استفاده در این روش چاپی به صورت تونر یا پودر خشک است به همین دلیل به این نوع از دستگاهها چاپگرهای تونری نیز گفته میشود تونرها رنگدانه هایی هستند که به نیروی مغناطیسی حساس اند تحت اثر همین خاصیت است که انتقال تونر روی کاغذ صورت میگیرد و عامل ثابت کردن تونر روی - کاغذ فشارو حرارت است.

جوهر افشان :روش جوهر افشان یکی از متداول ترین فناوریهای مورد استفاده در چاپگرهای رومیزی و خانگی است. ویژگی این روش چاپی، پاشیدن قطرات زیر مرکب روی سطح کاغذ به روشهای مختلف است مرکبهای مخصوص معمولا توسط تولیدکنندگان این نوع ازدستگاهها مورد استفاده قرار میگیرد تا با برخورد با کاغذ جذب و به سرعت خشک شود.

انواع چاپ های ویژه

چاپ امنیتی :چاپ امنیتی به انواع روشهای چاپی گفته میشود که برای تولید نوشته ها، تصاویر و یا استاد با ارزش مورد استفاده قرار می گیرد. محصولاتی مانند انواع اسکناس تمبر پستی یا غیر پستی، مدارک و اسناد ،بورس گذرنامه ،گواهینامه چک و اسناد مالکیت و ... تولیدات چاپ امنیتی است که باید در برابر عوامل مختلف از قبیل سایش سرماء گرما، رطوبت، تقلب و غیره مقاوم بوده و بعنوان سند امنیتی و مدرک معتبر قابل شناسایی باشد.

اسکناس نمونه ای از چاپ امنیتی :چاپ اسکناس معمولاً به دلایل امنیتی در مراکز بخصوص و با اجازه دولت انجام میگیرد. بنا به نوع اسکناس معمولا از تمامی روشهای چاپی متداول برای چاپ آن استفاده میشود برای مثال چاپ زمینه رنگی اسکناس با چاپ افست با چاپ برجسته غیر مستقیم و یا چاپ گود غیر مستقیم انجام میشود. برای چاپ شماره مسلسل اسکناس از چاپ برجسته و برای نمره و تاریخ اغلب از چاپ برجسته و گاهی از افست استفاده میشود. تصویری که زیر تور در بافت اسکناس دیده میشود مربوط به کاغذ است که به تولید کننده کاغذ سفارش داده میشود بنابراین به منظور دشوار کردن مراحل تولید اسکناس و در نتیجه جلوگیری از چاپ تقلبی آن دستگاه های مخصوص چاپ اسکناس ساخته شده که نه تنها چاپ دو روی آن را در یک مرحله چایی امکان پذیر می سازد بلکه هر فرم قادر است بیشتر از یک رنگ را همزمان به روی کاغذ انتقال دهد.

چاپ تمبر پستی :تمبرهای پستی ،دولتی مانند اسکناس بانکی هستند که فقط توسط دولت و در چاپخانههای مخصوص چاپ میشوند. معمولاً ارزش تمبر پس از چاپ تعیین میشود، سپس روی آن چاپ می شود. روش تولید فرم چاپ تمبر به گونه ای است تا هیچ یک از تمبرهای چاپ شده با تمبرهای دیگر تفاوت نداشته باشد. چاپ روی اجسام با شکل هندسی و غیر هندسی چاپ بالشتکی (نامیو) در واقع چاپ گود غیر مستقیم است. در این چاپ فرم چایی مستقیما با سطح چاپی تماس پیدا نمیکند، بلکه این تماس از طریق بالشتک و با غلتک انجام میگیرد در سی سال گذشته از این روش برای چاپ روی اشیا با سطوح هندسی و غیر هندسی و با مواد مختلف استفاده شده است.

چاپ فرم های تجاری :فرمهای تجاری شامل طیف وسیعی از تولیدات چاپی را تشکیل میدهند این طیف از فرمهای چک لیست فاکتور فروش گواهینامه بیمه بلیتهای قرعه کشی، بلیت های ورودی و مسافرتی شروع و تا تبلیغات تخصصی رنگی ادامه دارد. فرم تجاری ممکن است مثل هر ماده چاپی ،دیگر تک ،رنگ ،چندرنگ، دورو، یک رو و دارای انواع مختلف ویژگیها بسته به نظر سفارش دهنده باشد. دستگاه ،چاپ فرمهای تجاری معمولا از نوع رول کاغذ پیوسته با عرض کاغذ ۲۸۰ تا ۹۶۰ میلی متر است و به گونه ای طراحی میشوند که واحدهای جابی ،براحتی طبق نیاز مشتری قابل تعویض با واحدهای تولیدی و چاپی متفاوت باشند برای مثال ممکن است یک کار نیاز به چاپ طلایی داشته باشد. در این صورت یکی از برجهای چاپی را به واحد طلاکوب مجهز میکنند.

چاپ برچسب :(لیبل) امروزه برچسب ها بسیار متنوع شده اند و در نتیجه دستگاههای چاپ آنها نیز بسیار انعطاف پذیر و طیف تجهیزات جانبی آنها وسیع شده است برچسب معمولا چاپ بسته بندی را حذف می.کند. برای مثال به جای چاپ روی یک بطری پلاستیکی انتقال اطلاعات محصول توسط برچسب صورت میگیرد برای چاپ برچسب به این نکته نیز توجه میشود که برای بازیافت مواد نیازی به جدا کردن برچسب نباشد. معمولا چاپ برچسب در ابعاد کوچک توسط دستگاههای چاپ فلکسو رول انجام میگیرد از جمله روشهای مورد استفاده در دستگاههای چاپ و برچسب میتوان به چاپ سیلک، چاپ افست چاپ برجسته چاپ گود و چاپ طلاکوب اشاره کرد چاپ برچسب قابلیتهای مختلفی چون مقاومت در برابر کالای رطوبتی خشک و حتی کالاهای فساد پذیر را دارد بعنوان نمونه اگر برچسب روی میوه ای کال چسبانده شود، برچسب حس گر این امکان را ایجاد میکند که بعد از رسیدن میوه به رنگی مشخص و بعد از خراب شدن به رنگی دیگر در بیاید.

طلاکویی :طلاکوبی به روش چاپ برجسته ای گفته میشود که در آن به جای مرکب از نوارهای طلایی (نقره ای) استفاده میشود. فرم چایی که معمولا از جنس فلز است روی سطح مورد نظر که با این نوار طلایی پوشیده شده است فشار وارد میآورد در اثر این فشار و حرارت، پوشش طلایی نوار روی سطح مورد نظر انتقال داده و چاپ انجام میگیرد. معمولا فرم های برجسته مورد استفاده در طلا کوبی از جنس فلز است به خاطر اینکه فرم باید قبل از چاپ گرم شود تا بتواند اطلاعات را توسط سطح طلایی نوار بهتر انتقال دهد.

 

0 نظر :

پیغام گذاشتن