وبلاگ

همه چیز در ارتباط با چاپ کارتن

همه چیز در ارتباط با چاپ کارتن

 

ورق کارتن از بازیافت و خمیر مقوا و کاغذهای بازیافتی در کارخانه تولید ورق در ابعاد مختلف و ضخامت‌های استاندارد آماده می‌شود. ورق کارتن در انواع ضخامت‌های ورق سینگل (نازک)، ورق 3 لایه، ورق 5 لایه تولید می‌شود. که با توجه به وزن محصول و ابعاد آن که داخل کارتن قرار می‌گیرد می‌توان از ضخامت‌های مختلف استفاده کرد.

انواع و مدل‌های چاپ کارتن :

برای تولید چاپ کارتن از سه تکنیک چاپ استفاده می‌شود که در زیر به انواع آن می‌پردازیم :

1- کارتن لمینت :

برای تولید کارتن به صورت کارتن لمینت ابتدا طرح مورد نظر ما پس از طراحی به صورت افست برروی انواع کاغذ و مقوا (ترجیحا مقوای پشت طوسی نازک) چاپ شده و پس از انجام مراحل پس از چاپ (در صورت سفارش مشتری) مثل سلفون، یووی، سلفون یووی موضعی، برجسته به مرحله لمینت می‌رسد. در مرحله لمینت مقوای چاپ با دستگاه لمینت بروی ورق لمینت شده، و پس از خشک شدن چسب با قالب تهیه شده براساس طرح، مرحله دایکات انجام می‌شود. لازم به ذکر است که در تولید کارتن به صورت لمینت و چاپ افست محدودیتی در طراحی و رنگ نیست. با تکنیک چاپ کارتن لمینت می‌توان کارهای زیبا و خاصی تولید و آماده کرد.

2 – چاپ فلکسو :

برای تولید کارتن به صورت چاپ فلکسو ابتدا برای هر رنگ یک کلیشه با توجه به ابعاد چاپ تهیه می‌شود. بعد از مونتاژ کلیشه برروی دستگاه فلکسو مرحله چاپ شروع می‌شود . لازم به ذکر است که در چاپ کارتن با دستگاه فلکسو برای هر رنگ مورد نظر همان رنگ در دستگاه ریخته می‌شود. در تکنیک چاپ فلکسو خدمات پس از چاپ نمی‌توان انجام داد. بعد از اتمام چاپ و خشک شدن مرکب نوبت به دایکات می‌رسد. لازم به ذکر است که با توجه به هزینه بالای کلیشه در چاپ فلکسو این مدل چاپ برای تعداد بالا به صرفه بوده.

3 – چاپ سیلک :

این تکنیک چاپ کارتن یکی از مدل‌های قدیمی و منسوخ شده چاپ کارتن می‌باشد. قبل از چاپ فلکسو چاپ‌های تک رنگ و دورنگ در چاپ کارتن با چاپ سیلک صورت می‌گرفت اما به دلیل کیفیت پایین و کند بودن آن دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

انواع ورق برای تولید کارتن:

برای تولید کارتن ورق‌های مختلف با کیفیت و ضخامت مختلف در کارخانه تولید می‌شود که زیر به انواع آن می‌پردازیم:

در تولید ورق کارتن به کاغذهای کنگره‌دار یا آکاردونی وسط ورق فلوت گفته می‌شود که با توجه به ارتفاع و فاصله بین آنها دارای اسم‌های مختلفی می‌باشد.

  • ورق سینگل
  • ورق E فلوت 
  • ورق C فلوت 
  • ورق B فلوت 

لازم به ذکر است که ورق برای تولید کارتن در دو مدل رنگ، یکی رنگ کرافت یا قهوه‌ای و دیگری رنگ سفید تولید می‌شود که رنگ سفید دارای قیمت گرانتری می‌باشد.

1 – ورق سینگل :

از نازک‌ترین ورق‌ها در تولید کارتن می‌باشد. که معمولا برای جعبه‌های فانتزی و خاص در تولید کارتن استفاده می‌شود. این نوع ورق یا دارای فلوت نبوده یا با فلوتی با ارتفاع خیلی کم تولید می‌شود. این ورق بخاطر ضخامت کم برای جعبه‌های که دارای پیچیدگی خاص یا خط تا های نزدیک به هم هستن ایده‌آل بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2 – ورق E فلوت :

بعد از ورق سینگل یکی از ورق‌های نازک است که برای کارهای سبک مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتفاع هر کنگره یا فلوت آن بین ۱٫۱ تا ۱٫۶ میلی‌متر و در هر متر مربع تعداد ۲۹۰ تا ۳۲۰ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق E فلوت دارای ریز ترین فلوت‌ها در بین ورق‌های تولیدی است.

3 – ورق C فلوت :

ورق C نیز ارتفاع هر کنگره و فلوت بین ۳٫۵ تا ۳٫۷ میلی‌متر و در هر متر مربع تعداد ۱۲۰ تا ۱۴۵ کنگره یا فلوت وجود دارد. ورق C یکی از ورق‌های ضخیم و برای کارتن‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4 – ورق B فلوت :

ورق E نیز ارتفاع هر کنگره بین ۲٫۱ تا ۲٫۹ میلی‌متر است و در هر متر مربع تعداد ۱۲۵ تا ۱۵۰ کنگره وجود دارد.

انواع ترکیب ورق در تولید کارتن :

برای تولید کارتن با توجه به وزن محصول و ابعاد آن می‌توان از ورق‌های سه لایه و پنج لایه و 7 لایه استفاده کرد. این ورق‌ها از ترکیب ورق C و B و E و A با ورق صاف کرافت درست می‌شود.

برای مثال ورق 3 لایه از ترکیب فلوت E با دو ورق صاف در دو طرف فلوت درست می‌شود. ورق 5 لایه از ترکیب 2 فلوت و 3 ورق صاف درست می‌شود .

در زیر عکس ورق E فلوت، 3 لایه، 5 لایه و 7 لایه گذاشته شده است.

انواع طراحی در تولید و چاپ کارتن :

کارتن درب و کف جدا :

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن مصرف ورق بالاتری داشته و قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های دیگر دارد. این مدل بسته بندی معمولا برای محصولات فانتزی و لوکس‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل کارتن هم به صورت لمینت کارتن (چاپ رنگی) و هم به صورت فلکسو می تواند تولید شود.

کارتن درب و کف دارویی :

این مدل کارتن با توجه به مدل بسته شدن یکی از عامیانه‌ترین مدل‌های بسته بندی در جعبه و کارتن است که هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ است.

کارتن با قفل دوبل  :

این مدل کارتن دقیقا شبیه کارتن درب و کف جدا است با این تقاوت که روی درب یه قفل دوم جهت مقاوم کردن درب در برابر باز نشدن راحت کارتن دارد. این مدل، هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید و چاپ است.

کارتن کف قفلی  :

این مدل کارتن یکی از پر کاربردترین مدل کارتن است که درب جعبه به صورت دارویی بوده و کف آن قفلی است. این مدل کارتن از نظر مصرف ورق اقتصادی بوده و هم به صورت کارتن لمینت و هم به صورت فلکسو قابل تولید است. این مدل کارتن برای قسمت درب دارویی می‌تواند دارای قفل مکمل نیز باشد.

کارتن سینی خود قفل (مادربردی، کیبردی)  :

کارتن کیبردی یا مادربردی معمولا برای محصولاتی استفاده می‌شود که ارتفاع کوتاه دارند و باید از بالای محصول به آن دسترسی داشته باشیم. این مدل کارتن‌ها جزء کارتن‌های فانتزی به حساب آمده و پر کاربرد هستند.

یکی دیگر از مزایای کارتن‌ها با قفل کیبردی این است که دارای کفی یک تکه بوده و در صورت سنگین بودن محصول باعث در رفتن کف کارتن نمی‌شود.

چاپ کارتن پستی  :

چند سالی است با پیشرفت شبکه‌های مجازی فروش اینترنتی محصولات در کشور ما رونق خوبی پیدا کرده است. با شیوع بیماری کرونا و قرنطینه کردن شهرها این رونق بازار چند برابر گردید. یکی از آیتم‌های اساسی در فروش اینترنتی، بسته بندی محصول و ارائه آن به پست یا تیپاکس جهت تحویل به مشتری است.

یکی از بهترین روش‌ها، چاپ کارتن پستی به صورت چاپ کارتن لمینتی و چاپ فلکسویی است. معمولا برای تولید این مدل کارتن‌ها از کارتن ساده و کارتن کیبردی استفاده می‌شود.

چاپ کارتن دسته دار پلاستیکی :

در بعضی از بسته بندی های کارتن برای جابجایی راحت محصول و کارتن از دسته های پلاستیکی استفاده می شود. در این مدل از کارتن ها در روی قسمتی از آن فضای برای نصب دسته پلاستیکی در نظر گرفته می شود.

دسته های پلاستیکی بسته به وزن محصول داخل کارتن از استقامت مختلفی برخودار می باشد.

0 نظر :

پیغام گذاشتن